Poate fi herpes genital pe limba?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Frumuselul cu 12 ani in urma.

Buna-ziua!De vre-o luna de zile mi-au aparut niste bubite rosii pe limba si in unele locuri apar niste herpesuri..sau ceva de genul asta.Am fost la doctor ,mi-au luat secretie de pe limba la micologie si a iesit negativ.Am luat tratament cu doxicilina si degeaba.Poate fi herpes genital(herpes simplex 2)pe limba?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

herpesul genital determinat de herpes simplex tip 2 se poate transmite si prin contactul sexual oral si anal. herpesul labial (determinat de herpes simplex 1) poate fi tratat cu antivirale indicate de medicul dermatolog.

Frumuselul

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns.Dar eu voiam sa stiu daca herpes simplex 2 poate fi pe limba.Eu am ceva pe limba de o luna jumate ..am fost la dermato-venerolog...m-a trimis la micologie..si a iesit negativ.Doctorul mi-a dat antibiotice..si colutie pentru aftwele bucale....dar ink nu mi-a teeecut si a zis sa copntinui tratamentul .I-am spus ca mi-e frik sa nu fie un herpes genital sau ceva de genul cu transmitere sexuala si a zis ca nu e.Imi spuneti sa stau linistit?