menstruatie

Boli cu transmitere sexuala

Postata de gabriel141106664 cu 15 ani in urma.

buna ziua...am o probleme nu imi vine cilcu regulat....am 20 de ani...ultima data mi-a venit la sf lui mai inceputul lui iunie...intretin relatii sexuale cu prietenul meu....si o fac neprotejat de 2 ani....e posibil sa am vreo dereglare hormonala?ba imi vine sa zicem 6 luni normal...apoi o luna pauza....si tot asa....va rog sa ma ajutati

Raspunsuri (10)

carmen587

acum 15 ani

Este normal ca ovarul stang, in perioada de menstruatie, sa te doara in asa hal incat sa te rasucesti cu patul?!

ana -maria80228

acum 15 ani

mai bine mergi la un control
poate ai racit sau poate ai alta problema
nu vreau s ate sperii-poate fi si rana .

iute

acum 15 ani

da este posibil SA TE DOARA OVARUL in perioada menstruatiei daca ai un chist sau poate fi un ovar polichistic ...dar pentru linistea ta fa-ti un ecograf la ginecolog si nu strica si un papanicolau

iute

acum 15 ani

este vorba de o dereglare hormonala intradevar... ai si cateva kilograme in plus?ai folosit anticonceptionala vreodata?te sfatuiesc sa mergi la medicul ginecolog pentru ca mai tarziu e posibil sa nu poti avea copii ...nu amana du-te la medic spune-i problema ta si vei primi medicatia de care ai nevoie...multa sanatate !!!!!!!!!

iute

acum 15 ani

raspunsul este pt PAULA 20

Florian Alex

acum 15 ani

Paula, daca nu ti-a venit de mult timp menstruatia, mai pot exista si astfel de dereglari... dar nu este chiar in regula. Parerea mea este sa mergi la medicul endocrinolog pentru investigatii. Si nu amana, ca este destul de important: cu cat tratamentul incepe mai repede cu atat problema este rezolvata mai simplu (mai tarziu pot aparea complicatii mai greu de rezolvat).

BIANCA4

acum 15 ani

te rog eu mult,dak ai o rel stabila cu acest baiat si intretineti rel sexulae regulat,ia anticonceptionale,crede-ma t scuteste de un avort si iti garantez ca nu ai vrea sa treci prin asta!eu am trecut!sunt cu un baiat de mai bine de 4 ani si in primul an am ramas insarcinata!nu ne doream acest lucru,eram amandoi la facultate,eu in ultimul an..........in plus, o sa-ti regleze menstruatia de o sa stii ziua exacta cand iti vine,nu vei mai avea dureri insuportabile si o sa te tina si mai putin!pe mine doar 3-4 zile max!poti sa-ti programezi si concediul cu cateva luni inainte ca sa nu ai neplaceri pe la mare : )

Avramescu2

acum 15 ani

buna ...si eu am o problema imi intarzie menstruatia...relatii intime am avut cu partenerul meu stabil...nu au fost protejate. simptome prementruale am...imi apar cosuri pe fata...ma dor ovarele sanii imi sunt umflatii dar menstruatie...nici urma....cat de mult poate intarzia mentruatia? pls help

Tudor26

acum 15 ani

Buna...nu imi vine menstruatia...luna trecuta am facut sex pe stop si a lasat in mine de doua ori...am o menstruatie regulata si luna aceasta trebuia sa imi vina in 17...dupa intarziere am facut 2 teste de sarcina si amnandoua au iesit negative...am dureri jos...si de spate...dar mentruatia tot nu imi vine:| ce ma fac??

ana gotca

acum 11 ani

FA SEX de 2 ori pe saptamana sau 3 ori si sa vezi ca o sa fie bine asa am facut si eu cand am avut 9 ani iar acum nu mai am nimika am 27 de ani si fac tot la fel de 4 ori pe saptamana dar protejat dar cand aveam 19 ani nu am facut protejat acum eu sunt doctorita la ginecologie fa sex de 2 ori pe saptamana sa transpiri cand faci