lues latent

Boli cu transmitere sexuala Sifilis latent

Postata de grigo27 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Sunt pe cale de a ma casatori cu o persoana care este diagnosticata cu lues latent si as dori sa stiu daca boala este contagioasa .Pana in prezent nu am intretinut raporturi sexuale asa ca as dori sa stiu in cazul in care este contagioasa prin ce cai se transmite,daca evolueaza catre un alt stadiu si daca prin tratament va disparea definitiv. Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sifilisul in faza latenta nu este infectios; acest stadiu apare la cativa ani dupa infectia primara si poate dura pana la 20 -30 de ani pana la urmatorul stadiu. In acest stadiu nu beneficiaza de tratament; doar in caz de activare a bolii va primi tratament specific, de aceea este recomandat sa fie verificat periodic.