Lubrifiantul previne infectarea cu hiv?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Cosx cu 9 luni in urma.

Acum aproximativ 1 an de zile am intretinut relatii sexuale cu o doamna neprotejat, intreband-o pe femeie daca sufera de vreo boala ea mi-a spus ca nu, nu am avut nici un simptom, dar de vreo 2 zile am observat niste bubite mici pe limba rosii ce se duc pana in gat si limba alba, ce poate insemna asta?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
Lubrifiantul nu previne infectarea cu HIV. Pentru a preveni transmiterea HIV, este necesar sa utilizati prezervativ in timpul actului sexual si sa va testati periodic pentru a va asigura ca sunteti negativ la HIV.

Cu privire la simptomele pe care le-ati descris, este important sa intelegeti ca aceste informatii nu constituie un diagnostic. Exista mai multe cauze posibile pentru aparitia bubitelor mici pe limba (cum ar fi leziunile minore, infectii fungice sau bacteriene, deficiente nutritionale etc.) si limba alba (care poate fi cauzata de o varietate de conditii, inclusiv infectii orale, inflamatie sau ingrijire orala inadecvata).

Este recomandat sa consultati un medic pentru evaluare si diagnostic adecvat al simptomelor dumneavoastra. Medicul va putea sa va ofere mai multe informatii si sa va ofere un plan de tratament potrivit, daca este necesar. In plus, este important sa fiti deschis si sincer cu medicul in ceea ce priveste istoricul dumneavoastra sexual, astfel incat sa poata lua in considerare testarea pentru infectii cu transmitere sexuala, inclusiv HIV, in cazul in care este necesar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/hiv_640

Cosx

acum 9 luni

Am comandat ieri un self test kit hiv oral iar acesta a dat negativ iar astazi tot un self kit hiv dar cu sange iar si acesta a dat negativ, tin sa precisez ca am intretinut relatia sexuala in urma cu aproximativ 11 luni, exista oportunitatea ca cele 2 teste sa nu fie sigure?

adammichel

acum 9 luni

Probabil că sunteți sănătos, dacă ați făcut totul așa cum este indicat în instrucțiuni pentru test.