Leucocite in urina?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Beatrice cu 8 luni in urma.

Recent am terminat primul tratament pentru leucocite in urina și am întreținut relații sexuale, dar îmi este frica sa nu se fii transmis...îmi poate spune și mie cineva dacă asa ceva se poate transmite sau dacă se poate sa raman însărcinată din cauza infecției? Sunt speriata pentru ambele situații chiar mi ar fii de mare ajutor un răspuns va rog

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Leucocitele in urina sunt celulele albe din sange care pot indica o infectie urinara sau inflamatie in tractul urinar. Tratamentul pentru leucocitele in urina poate consta in administrarea de antibiotice pentru a combate infectia.

In ceea ce priveste transmiterea infectiei, este important sa discuti cu medicul tau pentru a afla in detaliu cum sa previi transmiterea sau recurenta infectiei. Transmisia infectiei urinare in timpul actului sexual este posibila, dar poate fi prevenita prin igiena adecvata, cum ar fi urinarea inainte si dupa actul sexual si utilizarea prezervativelor pentru a reduce riscul de infectie.

In legatura cu sarcina, infectia urinara in sine nu este legata direct de riscul de ramanere insarcinata. Cu toate acestea, daca nu este tratata corect, infectia poate cauza complicatii care pot afecta o eventuala sarcina. De aceea, este important sa consulti un medic pentru un diagnostic corect si tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589