Intrebare in privinta analizelor

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ramonna113833 cu 15 ani in urma.

Buna ziua tuturor.
In urma unor analize a reiesit RPR-c pozitiv,am motive foarte solide sa cred ca s-a intamplat o greseala. Exista cumva posibilitatea ca aceasta analiza sa fie influentata de orice altceva.Stiu ca problema este destul de serioasa,asa ca voi urma si analize mai amanuntite.Dar intrebarea este daca este vreo posibilitate ca aceste analize
(marcheri) sa fie influentate si de altceva?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

adrian danut

acum 15 ani

Salut!
Uite aici ceva: http://www.focuslab.ro/Informatii/RPR.aspx
Ideea este ca nu de putine ori au aparut rezultate fals pozitive cat si fals negative (mai rar). Ideea este dupa cate am citit si eu ca testele screening (adica cele rapide la care ai raspunsul in cateva ore) sunt cu sensibilitate f mare si specificitate scazuta deci mai probabil da un rezultat fals pozitiv decat unul fals negativ si de aceea este nevoie de inca un test de confirmare. Multa sanatate si toate cele bune !