INtrebare chlamydia

Boli cu transmitere sexuala

Postata de trix87 cu 13 ani in urma.

Buna ziua , asi avea doua intrebari :
- cat timp poate o persoana sa poarte infectia cu chlamydia fara sa aiba vreun simptom
- exista sanse ca o persoana sa se infecteze cu acest agent bacterian daca se foloseste prezervativ oricat de mic daca exista ?

Va multumesc ptr orice raspuns !

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

La prima intrebare: luni de zile sau chiar ani, nu se poate sti precis, depinde de fiecare individ.
La a doua intrebare: NU (decat, desigur, daca acesta s-a rupt in mod vizibil la un contact).
Atentie mare, chlamydia este principala cauza de infertilitate (ambele sexe), se transmite la fat daca gravida este infectata, determina leziuni la nivelul vaginului, a colului uterin si a mucoasei uterine (endometrita) iar la barbati leziuni la nivelul uretrei. Fiindca este "tacuta" infectia poate progresa luni sau chiar ani de-a randul fara ca persoana infectata sa isi dea seama ca este infectata, fiind infectate caile genitale superioare, afectand la femei trompele uterine iar la barbati epididimul sau prostata.