interpretare analiza urinara-care ar putea fi motivul infectiei?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de anamariaaa555 cu 12 ani in urma.

Deoarece am scurgeri vaginale de culoare galben-verzuie, cu miros urat, abundente, dureri pelviene si abdominale mari, ameteala, stare p***a, medicul mi-a dat sa fac analiza urinara.Inainte de a face analiza urinara, mi-a prescris tratament cu ciprofloxacin 500, de 2 ori pe zi, spalari cu betadena si ovule gynoconozal 3 zile.Analiza urinara arata pus cells 100 si rbc 10-15.Va rog sa ma ajutati cu un tratament deoarece nu mai suport durerile.Care ar fi motivul infectiei?

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

După efectuarea examenului sumar de urină, este recomandată efectuarea unei uroculturi (care decelează agentul patogen în cazul existenţei unei eventuale infecţii urinare) iar apoi, în cazul în care este cazul, tratamentul antibiotic va fi stabilit doar de către medic numai după efectuarea unei antibiograme (analiză care determină sensibilitatea sau rezistenţa speciei/speciilor bacteriene decelate la o serie de antibiotice)

anamariaaa555

acum 12 ani

Am facut in sfarsit urocultura care este asa:growth of E. coli,pus cells 20-25,rbc 8-10,specific gravity 1030,colony count 100000 cfu/ml,Sensitiva la:nitrofurantoin,amikacin,gentamicin;Sensitiv moderat la:sulperazone,unasyn;rezistenta la:augmentin,zitheromax,ciprofloxacin,levofloxacin,rocephin,fortum,claforan,cefopid.Scurgeri vaginale:bacteria gram pozitiv,polymorphs few.
Imi puteti spune ce diagnostic am?si ce trebuie sa urmez?Medicul mi-a dat tratament cu unasyn 2/zi si metronidazol supozitoare vaginale.Este coresct tratamentul?Va multumesc.

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Pare sa fie o pielonefrita acuta, concomitent cu o infectie genitala (ar fi fost util de stiut daca ati facut febra, daca ati avut greturi sau varsaturi); oricum, pe langa investigatiile pe care le-ati facut, v-as sugera si o ecografie abdominala (in vederea excluderii unei eventuale obstructii a tractului urinar). Cat priveste tratamentul, antibioterapia trebuie completata cu un aport hidric de cel putin 3 litri/zi.

anamariaaa555

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns,domnule doctor.Da,am febra 37,5-38,greturi si ameteli,durere la urinare,urinari frecvente.Am inceput tratamentul pe care l-am scris mai sus dat de medic pentru 7 zile,si vreau sa va intreb daca este bun.Sa fie complicata boala?Se poate trata cu succes?Care ar fi motivul aparitiei bolii?