Infectii cu Mycoplasma si Ureaplasma

Boli cu transmitere sexuala

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Sunt insarcinata in 11 saptamani, la 10 saptamani mi s-a prescris azitromicina pentru infectia ureaplasma micoplasma. Intrebarea mea este daca se poate administra acest antibiotic, fara sa expun copilul riscului, in primul trimestru de sarcina. Mentionez ca deja am urmat tratamentul si sunt ingrijorata tare.Multumesc.

Raspunsuri (3)

izabela12

acum 16 ani

buna! in aceeasi situtie sunt si eu numai ca eu am luat azitomicina de 500 timp de 3 zile din a 8 saptamana si sunt ingrijorata. ai aflat ceva?

rica4

acum 15 ani

daca azitomicina este recomandata de medicul specialist ( ginecolog , epidemiolog ) nu are rost sa va faceti probleme , sunt multe "gravidute " care urmeaza acest tratament pana nasc .

nelavoic

acum 13 ani

am azitromicina si ovule recomandate dupa trei luni de sacina din cauza unei infectii.Ce sa fac, sa-i dau antibiotic fiind ata de mic?