infectie treponema paliidum

Boli cu transmitere sexuala

Postata de erno1 cu 15 ani in urma.

Buna ziua! Numele meu este Antonia. In urma cu 11 luni am fost diagnosticata cu sifilis secundar. am urmat toate procedurile: am fost internata, am facut toate analizele si testele, apoi am inceput tratamentul conform schitei: moldamin 2,400,000um, la 4 zile, 5 administrari. Am tot refacut analizle insa nu s-au negativat. La inceput aratau astfel: VDRL++++, TPHA++++, acum sunt astfel:VDRL++, TPHA++. acum 2 sapt am terminat a 6-a tura de tratement. de atunci am avut doar contacte sexuale protejate (cu prezervativ). s-a intamplat insa ca ultimul contact sexual sa ma aduca in starea asta de disperare. s-a rupt prezervatul!. acum ceea ce vreau eu sa stiu este: ac***a in vederea stadiul in care ma aflu si istoria bolii mele, care sunt sansele ca infectia sa se fi transmis la partener(medicii au estimat anul trecut ca as fi infectata cam de 2ani si jumatate, acum ar fi deci 3 ani si jumatate). Cand ar trebui sa isi faca analizele pentru a fi siguri daca s-a transmis sau nu?multumesc!

Raspunsuri (2)

Nora5

acum 15 ani

Analizele ar fi cea mai buna solutie ac***a in vedere ca tu inca nu esti vindecata. Ai mare grija la contactul sexual, protejeazate
Numai bine

filofteia

acum 12 ani

Daca ai sifilis stai cuminte acasa...