infectie hiv

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ionut333 cu 11 ani in urma.

Buna seara ! prietena mea are un frate contaminat cu HIV de la un vaccin de cand avea 3 ani. Eu locuiesc impreuna cu prietena cam de un an . Ea mi-a zis vestea ca fratele are HIV acum cateva zile , iar eu i-am propus sa facem un test HIV . Rezultatele au fost negative la ambii (testul ELISA) , iar dupa cateva zile am mai facut un test rapid HIV rezultatul fiind tot negativ . Problema este ca am inceput sa am ceva simptome , prezint o usoara raceala de vreo 3 saptamani , simt doar ca imi curge putin nasul . Credeti ca exista vreo sansa sa fiu contaminat , daca testul ELISA si cel rapid a iesit negativ ? Doctorul ne-a zis sa nu imi mai fac griji , mai ales daca si prietenei mele i-a iesit negativ . Dumneavoastra ce parere aveti ?

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

La fel ca medicul dvs. ; nu orice viroza banala inseamna infectie HIV, faptul ca fratele este infectat nu inseamna ca sora sau fam. ei trebuie sa fie infectati; documentati-va despre modul de transmitere al inf.