Infectie cu Ureaplasma

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Simona P178404 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

la analiza de secretie mi s a gasit infectie cu ureaplasma. Am de ceva timp un partener stabil si fidel :) aste posibil sa fi avut aceasta infectie inca de cand ne am cunoscut?

Se trateaza usor? mi sa prescris antibiotic si treb sa ia si partenerul meu. Poate sa le ia fara sa i se faca si lui analiza?

treb sa iau si un antimicotic atunci cand iau antibioticul care trateaza ureaplasma (am av candida in trecut si mi e frica sa nu fac iar).

inca ceva..am citit ca se poate lua si de la o ecografie transvaginala. Este posibil..am facut mai multe ecografii de acest timp, este posibil sa iau asa ceva de la acel instrument??????????????

Multumesc mult!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Daca la eco transvaginala s-a folosit prezervativ, nu poti lua de acolo. Daca voi doi ati facut sex neprotejat fara sa va fi facut toate analizele inainte...asta se intampla. Te sfatuiesc sa mearga si el sa faca analize (nu vad de ce tu sa mergi si el nu...). In rest nu stiu sa iti raspund, poate stie altcineva sau poate iti poti intreba medicul.