HPV sfaturi !!!

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Mihai Ninel cu 12 ani in urma.

Buna seara, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema legata de HPV (negi genitali) fiind purtatoare prietena mea. i-au aparut acum 2 luni, erau foarte mici iar acum sunt destul de mari. A fost la medic si i-a dat un tip de pastile pentru imunitate..le-a luat timp de o luna si nu s-a intamplat nimic..tratamentul tine 3 luni. Ea a spus ca a avut o prietena la facultate care acum un an, a zis ca a avut asa ceva. E posibil sa fi luat prin haine de atunci si sa-i fi aparut acum? Ceea ce este de neinteles este ca eu nu am si nici nu am avut asa ceva, sau macar trebuia sa-mi fi aparut, cred ! Va rog sa ne lamuriti cu aceasta problema. Va multumesc !

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

HPV nu se ia numai prin contact sexual, ci si prin folosirea in comun a obiectelor de igiena, vas de toaleta sau prin igiena insuficienta (a pus mana pe ceva contaminat si apoi in zona genitala, transmitand virusul). Prin haine nu se ia dar daca a purtat pantalonii sau lenjeria prietenei ar fi posibil. In plus, de multe ori barbatul este purtator inactiv, are virusul dar la el nu se manifesta insa il transmite mai departe. Aceasta este situatia cea mai probabila.