Hpv pozitiv?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de AlexandraR cu 7 luni in urma.

Buna ziua
In urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu HPV POZITIV TULPINA 31 . intre timp dmn dr mi a dat sa incep tratament , insa eu am ramas gravida (totul s a intamplat ff repede ) si nu am mai putut sa tin tratamentul . DNA DR mi a spus sa stai limistita ptr ca prin nastere naturala o sa elimin infectia. Insa se pare ca nu a fost asa . Deoarece tocmai mi am facut din nou test ptr HPV si Test PAPANICOLAU . Testul HPV a iesit negativ la toate tulpinile , mai putin la tulpina 31 . Aceasta a iesit Pozitiva . Dna Dr nu a vrut sa se promunte cu nimic , deoarece nu am primit rezultatul de la PAPANICOLAU IN MEDIU LICHID . Dar dupa mine , cred ca si acolo o sa iasa pozitiv , odata ce Testu Hpv a iesit pozitiv la o tulpina , NU ?!?
SUNT SUPER STRESATA , citesc pe internet tot felu de lucruri si intru in panica .
Ma intereseaza niste sfaturi , nici nu stiu ... sunt numai in ganduri
🥺🥺

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este important sa discuti direct cu medicul pentru a primi recomandari si tratament adecvat in cazul in care rezultatul este pozitiv. Medicul va putea sa te consilieze cu privire la optiunile de tratament si monitorizarea suplimentara necesara. De asemenea, este esential sa reduci stresul, deoarece acesta poate afecta sistemul imunitar, care joaca un rol important in combaterea infectiei HPV. In timp ce faci acest lucru, incearca sa ai grija de tine prin alimentatie sanatoasa, odihna adecvata si adoptarea unui stil de viata echilibrat.Concentreaza-te pe comunicarea regulata si deschisa cu medicul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/hpv_1011

nexus

acum 7 luni

Papanicolau nu e musai sa iasa modificat daca ai HPV pozitiv, in sensul ca virusul poate fi in stare latenta si sa nu apara modificari ale colului.
In cazul in care Papanicolau va evidentia modificari anormale ale celulelor, vei face o colposcopie penru a vizualiza colul.
In fuctie de ce se observa la colposcopie, se va decide tratamentyl sau urmarirea evolutiei.
Chiar daca vaccinul nu are efect curativ, sunt pareri ca, pe langa anticorpii dezvoltati impotriva altor tulpini cu care nu esti infectata, sistemul imunitar e ajutat sa lupte cu tulpinile HPV prezente.
Poti lua in calcul vaccinarea, chiar daca poate medicul iti va spune ca e inutil.
Parerea mea e ca multi medici bajbaie in privinta HPV, efectiv nu s-a dat importanta acestui virus in scolile de medicina pana prin 2010, iar ei sunt ancorati in cunostintele din trecut.

Sunt prea multe cazuri in care persoane pozitive la virus s-au negativat la cateva luni dupa vaccin. Chair asa puternic sistem imunitar au avut toate acele persoane?

Tratament penru HPV nu exista, doar pentru sprijinirea organismului in lupta de eliminare a virusului, sau pentru tratarea leziunilor de pe col.
Sanatate!