HIV

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Marioata cu 15 ani in urma.

Virusul HIV se transmite prin saliva(prin sarut) de la pers infectata?

Raspunsuri (3)

daniela886

acum 15 ani

din cate stiu eu nu... doar fffffffffffffffff rar

Elena991510

acum 15 ani

gandeste-te asa:
daca pers infectata are o rana in gingie, o masea infectata, un por deschis..care nu se vede..
hivul intra in saliva, ti-l da tie, tu daca ai in cavitatea bucala o rana deschisa, isesizabila, aspiri hivul, intra in sange, isi face cuib si ai dat de ...
asa ca, fii f precaut(a)!!!

savannah41

acum 14 ani

cred ca f. multa lume da sfaturi mult prea dure fara sa fie f bine informati.eu am o cunostiinta f buna care este hiv pozitiv si este in tratament de 4 ani.are un prieten stabil care este sanatos si asta de 2 ani.binenteles ca se protejeaza, dar fac si sex oral si normal ca se saruta.merg la medic frecvent si atata timp cat nu sunt probleme f mari nu se poate lua prin saliva.deci un med.specialist trebuie sa fie si tara care sa e informeze corect.eu locuiesc de 20 de ani in austria si m-am informat f bine afland de problema ei si al copilului ei.ea ac***a de de sotul ei care a umblat la tarfe.sanatate si noroc.