Hiv - 2 intrebari

Boli cu transmitere sexuala

Postata de BlackAndBlack cu 8 ani in urma.

Salut, am o intrebare despre HIV, m-am uitat la un documentar la despre HIV si am 2 nelamuriri
1) Orice barbat contine hiv ? adica sperma oricarui barbat contine acel virus ?
2) Daca 2 barbati sunt homosexuali si sunt sanatosi, nu e niciunul infectat, se poate imbolnavi vreunu dintre ei de hiv cat timp ei se culca doar intre ei 2 ?

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Raspuns intrebarea 1 : daca persoana respectiva este HIV pozitiv atunci si sperma contine virusul si exista posibilitatea ca acesta sa fie transmis in cadrul unui contact sexual (anal sau vaginal)
Raspuns intrebarea 2: nu