Herpes

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Frumuselul cu 12 ani in urma.

Va multuemsc pentru raspuns,dar eu vreau sa stiu daca herpesul genital poate aparea pe limba...daca prezinta simptome la nivelul limbii ..eu am niste bubite rosii pe limba la nivelul organelor genitale nu am nimic.Am fost la dermatologir si mi s-a spus ca sunt afte si am luat antibiotice de o luna si degeaba.Am fost la micologie si analizele au iesit negative.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

La nivelul limbii, infectia cu virus herpes simplex se exprima destul de rar. Veziculele sparte formeaza pustule (care sunt pline cu lichid tulbure.) ce sunt foarte dureroase,se resimt in timpul masticatiei si inghitirii alimentelor. se pot extinde la nivelul marginii limbii, mucoasei gingivale. Exista riscul ca prin aceste leziuni de la nivelul limbii, sa se transmita infectia cu virus herpes simplex si la organele genitale.
Aftele se regasesc pe limba sau pe fata interna a buzelor si obrajilor , la baza gingiilor. Se prezinta ca un ulcer cu senzatia de arsura. Aftele rupte sunt acoperite cu o crusta galbena sau alba si marginite de un halou rosu. In general aceste afte se vindeca in doua saptamini fara cicatrice.
Ca masuri de igiena ar fi evitarea alimentelor sarate, eliminarea cauzelor posibile care pot sa determine aftele (periajul puternic, aparatele dentare, alimentele fierbinti) .
Aftele bucale apar si in afectiuni ca : boala Crohn, boala celiaca, boala Bechcet, lupusul eritematos sistemic si infectia HIV/SIDA.