herpes recidivant

Boli cu transmitere sexuala

Postata de pisichet cu 11 ani in urma.

am herpes recidivant,mi-a recidivat o singura data de cand l-am luat,acum 2 luni.eu pot infecta pe cineva acum?de unde stiu cand il pot da?

Raspunsuri (8)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Nu precizati ce localizare are herpesul( nazo-labial, genital etc. ). Odata infectati cu virusul herpetic, el ramane cantonat la nivelul organismului, si poate produce episoade active la scaderea imunitatii.
Puteti transmite virusul mai ales in perioadele active, prin contact direct cu leziunile prezente sau prin sectretii; de regula fiecare episod se trateaza cu acyclovir pe gura, inca de la debut.

pisichet

acum 11 ani

mi-a aparut prima data genital,apoi zona zoster si la ochi.acum nu mai am nimic,l-am tratat cu aciclovir,dar tot mi-e frica.nu am curajul sa-i spun unui presupus partener...stiu ca nu e bine,de aceea vreau sa fiu sigura.daca nu mi-a mai iesit dar am imunitatea scazuta(foarte scazuta,doar de luni am un mod de viata mai sanatos),il pot da?multumesc pentru raspuns

pisichet

acum 11 ani

stiu ca ramane in corp,de aceea mi-am schimbat total modul de viata,ca sa nu am probleme.am observat o modificare a secretiei de cand l-am luat...e mai lichida,e un fel de gel...dar nu are alta culoare,doar alta consistenta

pisichet

acum 11 ani

mai am o intrebare(de fapt am multe):trebuie sa iau aciclovir preventiv in fiecare luna in primele luni de cand am fost infectata?

adha

acum 11 ani

eu am o forma de herbes labial dar nu trece nici cu aciclovir pastile (pt ca nu le suport) nici cu unguent ca desi am mancarimi, cand il folosesc pe acesta din urma imi provoaca mai tare. Reteta o am de la un medic de specialitate dar degeaba. Cu ce sa mai incerc, imi poate spune cineva?. Multumesc

pisichet

acum 11 ani

aciclovir e bun si ar fi bine daca l-ai lua,mai ales daca doctorul ti l-a recomandat...altceva nu stiu si oricum in asemenea situatii nu e bine sa iei dupa ureche...

dr. House

acum 11 ani

Nu mai luati Aciclovir, este toxic pt. ficat pe termen lung.
Incercati cu L-Lizina, este unul dintre cei 24 aminoacizi esentiali pe care corpul uman nu-i poate sintetiza si deci trebuie luat din alimente. Nu are efecte secundare precum medicamentele de sinteza.
Din ziua aparitiei luati doza de soc de 3 ori pe zi cate o capsula de 500mg apoi in functie de evolutie scadeti pana la o capsula pe zi si continuati inca o saptamana dupa ce a disparut tot cu o capsula pe zi.

lilttlebig77

acum 10 ani

eu am herpes genital din 2001 si caut sa discut cu persoane care au aceeasi problema. messenger littlebig77