Herpes Genital

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Frumuselul cu 12 ani in urma.

Buna-ziua!As vrea sa stiu si eu daca herpesul genital(herpes simplex 2)Pre zinta simptome la nivelul limbii.Am fost la doctor si am fost si la micologie si rezultatul la micologie a iesit negativ.Mie imi este frica sa nu am herpes genital pentru ca am niste bubite pe limba ,doctorul dermatolog mi-a zis ca sunt niste afte dar de o luna de zile iau antibiotice si degeaba.Cu organele genitale nu am absolut nici o problema de aceea vreau sa stiu daca pot sa am herpes genital si sa prezint simptome la limba.Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Infectia cu virusu herpes simplex se transmite usor prin contactul direct piele-piele. Astfel, contactul sexual, inclusiv cel oro-genital este cea mai obisnuita metoda de a transmite infectia genitala cu virusul herpes simplex. la nivel genital se prezinta sub forma de vezicule dureroase (se sparg si formeaza cruste) la nivelul glandului, preputului, mucoasei vulvei, vaginului si colului uterin, pielii organelor genitale externe.se asociaza si cu dificultati de mictiune.
Virusul herpes simplex odata contactat se cantoneaza la nivelul ganglionului Gasser si se va reactiva in contextul unei stari de imunitate scazuta (stresul, interventiile chirurgicale;contactul sexual energic)