help

Boli cu transmitere sexuala

Postata de arua cu 12 ani in urma.

buna ziua!am o problema ce tot ma face sa imi fac mari griji,insa nu am mers la medicul ginecolo de frica...menstrutia intarzie sa -mi apara de foarte mult timp aproximativ 6 luni,mi-am facut foarte multe de sarcina insa acesta ies intotdeauna negative...intotdeauna am avut probleme cu menstruatia ...care este sfatul dumneavoastra..multumesc

Raspunsuri (1)

pena

acum 12 ani

Mergi la dr fara frica. Cred ca mai degraba stai cu frica daca nu stii ce ai. Lipsa menstruatiei poate fi din cauza unui chist la ovare. Asa i s-a intamplat fiicei mele. Eu am dus-o la medic imediat ce nu i-a venit menstruatia intr-o luna. La echografie i s-a descoperit un chist de 5 cm pe unul dintre ovare. A primit tratament care i-a declansat menstruatia. apoi tratament pt retragerea chistului. Dupa 6 luni, la echografie, nu s-a mai vazut chistul.
Nu sta fara sa mergi la doctor. Chisturile se pot sparge de la sine si pot declansa hemoragii urate. Pot duce la sterilitate. Snatate si mergi la dr. Nu cred ca ai ceva grav, dar daca ''''bagi capul in nisip, precum strutul'''', problema se poate agrava.