hbs +

Boli cu transmitere sexuala

Postata de zorca cu 11 ani in urma.

in cazul in care sotul este purtator sanatos de antigen hbs pozitiv, ce riscuri de transmitere se pot manifesta asupra copilului?? va multumesc inca o data

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Daca in acest moment dvs. sunteti negativa, nu exista nici un risc asupra copilului, cu conditia sa folositi prezervativ la fiecare contact sexual pina la nastere, iar dupa e bine ca si dvs sa va vaccinati ptr a nu contacta virusul ulterior. Purtator sanatos inseamna ca acum virusul e inactiv, dar poate fi transmis si se poate reactiva,deci si sotul va trebui supravegheat periodic .

zorca

acum 11 ani

va multumesc din suflet!!!!!!!!!!!!