hamaeophilus parainfluenzae

Boli cu transmitere sexuala

Postata de roxella cu 12 ani in urma.

buna ziua,
la inceputul lunii decembrie am fost la ginecolog iar la analize a fost descoperit ,,gardenerella". Am urmat un tratament cu cervugid timp in care am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu, in urma acestora la cateva zile i-a aparut o scurgere fara alte simptome. la analize a fost identificat hemaeophilus parainfluenzae. intrebarea mea este: daca nu s-au intretinut relatii sexuale cu alti parteneri se poate sa faca aceasta infectie de la gardenerella?
el a mai avut in luna august sculament si s-a tratat....mentionez ca suntem impreuna de doua luni jumatate si avem o viata sexuala activa.
va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Haemophilus parainfluenzae este un constituent al florei normale a tractului respirator uman şi numai incidental poate produce îmbolnăviri (dar nu la nivelul organelor genitale). Scurgerea pe care o descrieţi (prezentă la prietenul d-vs) este determinată cel mai probabil de o boală transmisibilă sexual (BTS)

roxella

acum 12 ani

Buna ziua,
Va multumesc din suflet pentru raspunsul rapid. Va mai deranjez cu o intrebare daca imi permiteti. Este posibil ca o boala, dupa ce a fost tratata, sa recidiveze cu simtome dupa mai trei luni?
Va multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Vă referiţi în mod particular recidiva unei boli cu transmitere sexuală sau la boli în general?

roxella

acum 12 ani

O boala co transmitere sexuala

Medic Epuran

acum 12 ani

Există boli cu transmitere sexuală recurente precum uretritele gonicocice (în care recurenţa semnelor si simptomelor este frecventă după actul sexual), herpesul genital (când după manifestările şi infecţia iniţială, virusul devine latent in neuroni, de unde se va reactiva în perioadele în care organismul este imunodeprimat sau supus unor stresuri semnificative) sau sifilisul (care în cazul lipsei tratamentului, continuă să progreseze, trecând din stadiul de sifilis primar în stadiul de sifilis secundar (care prezintă un tablou clinic mult mai complex)