gonoreea

Boli cu transmitere sexuala

Postata de mremi87 cu 13 ani in urma.

cum se manifesta gonoreea ?

Raspunsuri (3)

Carpe Diem

acum 13 ani

scrie pe cauta pe site si vei afla toate informatiile despre gonoree

Iuli

acum 13 ani

Cauta pe google.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Cele 5 semne care indica prezenta eventuala a unei boli venerice:
1 Daca doare,
2 daca ustura,
3 daca apare o scurgere,
4 daca apare o rana,
5 daca apare orice formatiune reliefata in zona genitala, nu asteptati ''sa treaca'', mergeti deindata la medic!
Simptomele specifice pentru gonoree ar fi 2 si 3.
''Usturime'' durere sau jena ''pe canal'' la urinare, si o ''scurgere'' de abundenta variabila (de la o picatura dimineata) la foarte abundenta.
Orice suspiciune trebuie sa te aduca la medic.
ATENTIE ! o gonoree netratata corect duce 33% la stricturi uretrale dupa 55 de ani, doua la 66% si dupa a treia, suferinta urinara este aproape garantata.
Actual tratamentul se face corect si complet numai dupa examen de laborator. Tratamentul dupa ureche si sfatul prietenilor poate foarte usor sa duca la crearea de rezistenta la antibiotice pentru ''gonococul tau''.
075dermato