gonoree?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de radu_al cu 12 ani in urma.

nu stiu daca in cazul meu este vorba despre gonoree sa nu. Cert este ca dupa un contact sexual in timpul caruia prezervativul s-a rupt - desi era de calitate, am inceput sa simt mai intai o usoara jena in timpul urinarii, apoi un fel de arsuri. La relativ scurt timp am inceput sa am scurgeri galbui. Ulterior mi s-au inflat tendonul lui Ahile la picioarul stang si glezna picioarului drept. Un prieten medic caruia i-am marturisit suferinta mea mi-a spus ca ar fi vorba de gonoree si mi-a prescris penicilina. Dupa tratament de 10 zile au disparut atat secretia galbuie cat si senzatia de arsura din timpul urinarii dar au ramas inflamatiile la nivelul gleznelor si durerile articulare care s-au acutizat. Analizele de urina au iesit negative dupa tratamentul despre care am vorbit. Ma gandesc sa reiau tratamentul desi cred ca cel mai bine e sa merg la un medic specialist. Daca ma poate ajuta cineva, multumesc anticipat. Eventual un cabinet nu prea scump in Bucuresti unde sa-mi pot face investigatii. Si daca cineva a trecut prin stari asemanatoare si s-a vindecat, poate-mi vinde si mie pontul. Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum v-ati dat seama si dumneavoastra, atitutinea corecta in astfel de situatii, era sa mergeti de la inceput la medicul dermato-venerolog pentru mai multe investigatii (pentru depistarea agentului etiologic al infectiei) si apoi prescrierea unui tratament adecvat infectiei.
ac***a in vedere situatia actuala, analizele de urina nu mai au aceeasi eficienta in evidentierea cauzei infectiei.
din pacate nu exista o reteta generala pentru toata lumea, adica daca cineva a mai avut o secretie galbuie a luat tratamentul x de pe internet si s-a vindecat atunci toata lumea cu aceeasi manifestare daca ia medicamentul x se va vindeca. de aceea nici nu va recomand sa mai ascultati de astfel de sfaturi, de tratamente in necunostinta de cauza, fara nici o analiza, fara nici un consult, deoarece cred ca deja vedeti efectele negative ale acestor tratamente.
de aceea va recomand un consult la medicul de familie, care in functie de rezultat va poate orienta cel mai probabil spre un medic dermato-venerolog, care poate sa va faca toate analizele necesare si sa va prescrie tratamentul adecvat.

va urez o zi buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

pentru mai multe detalii despre bolile cu transmitere sexuala, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/bts

va urez o zi buna