gonoree

Boli cu transmitere sexuala

Postata de patryc cu 13 ani in urma.

ce tratament pot lua pentru gonoree

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 13 ani

Tratamentul în caz de infecţie gonococică trebuie prescris doar de un medic specialist. El poate fi reprezentat de unul dintre următoarele::
1.Ceftriaxon 1 gram (iv sau im) - doză unică
2.Azitromicină 2 grame p.o - doză unică
3.Amoxicilină cu Acid clavulanic (Augmentin) 2gr/zi p.o - 7 zile
4.Ceftriaxon (125 mg/i.m) sau Ciprofloxacină (500 mg p.o) combinate cu Azitromicină (1 gm p.o.) sau Doxiciclină (100 mg de 2 ori/zi) - 7 zile
Schema de tratament va fi stabilită cum am spus doar în urma unui consult de specialitate.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Tratamentul pentru gonoree si pentru toate bolile cu transmitere sexuala se administreaza numai dupa un diagnostic de certitudine, conform protocoalelor. Tratamentul pentru gonoree, ''diagnosticata fara examen de laborator'' pentru o scurgere uretrala este contraindicat. Adresati-va OBLIGATORIU unui medic dermato-venerolog pentru a va pastra sanatatea actuala, dar mai ales cea viitoare.
075dermato

Ion Mihai

acum 10 ani

Buna ziua , As vrea sa ma informati si pe mine cu o problema. De aproximativ 3 zile am niste mancarimi pe penis imi puteti spune ce este ? M-am sters cu un prosop si dupa aceea a inceput sa ma manance . Se poate sa am ceva mai de mult si sa se manifeste acum ?

vasaili

acum 10 ani

am semtomie de gonoree ce trebu safac