Gonoree.

Boli cu transmitere sexuala

Postata de andrei_b cu 13 ani in urma.

In urma cu 2 saptamani am avut un contact sexual neprotejat si am luat Gonoree. Am fost la medic, care mi-a prescris o doza unica de 8 pastile + antibiotice timp de o saptamana. Fiindca nu au existat imbunatatiri majore, mi s-a prescris Nifuratel pentru saptamana in curs. Am de urmat acest tratament inca 3 zile. Desi usturimea la urinare e mai sp***a si nu mai am dureri, inca am secretii la nivelul penisului, si nu dau semne ca ar trece. Credeti ca nu am parte de tratament adecvat, sau tratamentul dureaza asa mult, si are mai multe etape?

Raspunsuri (2)

pena

acum 13 ani

''''Diagnosticul trebuie sa fie confirmat printr-un examen de laborator, direct (frotiu) sau dupa cultura, realizate pornind de la prelevatul local.

Tratament - Gonoreea este tratata eficace printr-un antibiotic (penicilina sau alt antibiotic, daca gonococul responsabil de infectie este rezistent la penicilina). Tratamentul trebuie sa fie precoce, iar subiectul trebuie sa se abtina de la orice raporturi sexuale in perioada tratamentului, partenerii sexuali fiind tratati preventiv, chiar daca nu prezinta vreun semn al bolii'''' .
Cred ca ar trebui sa ti se ia o proba din secretia respectiva, asa cum se face la femei,iar proba se analizeaza in laborator pt a se vedea la ce antibiotic cedeaza. Sanatate.

eu

acum 13 ani

Prezervativ de acum incolo!