gardnerella vaginalis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de anabocicor cu 15 ani in urma.

Buna, am si eu o problema, am facut niste analize la medicul ginecolog si mi-a depistat ca am gardenerella vaginalis. As dori sa aflu daca e necesar ca si partenerul sa primesca tratament daca de obicei ne folosim de prezervativ, cu exeptia unui caz in care nu l-am folosit, si daca e posibil ca aume atunci si el sa fi fost infectat?

Raspunsuri (6)

carmen658

acum 15 ani

Buna Angelina,
Din cate stiu, Gardnerella poate sa nu fie transmisa neaparat pe cale sexuala, ea putand sa se dezvolte atunci cand aciditatea vaginului scade ca urmare a practicarii irigatiilor vaginale in exces, a administrarii unor antibiotice, in cazul dezechilibrelor hormonale sau chiar a spermei care, ac***a un pH alcalin, afecteaza micromediul vaginal. Daca medicul ti-a dat doar tie tratamet e bine sa-l faci, iar daca nu-ti va trece, atunci sa i-a si partenerul tau acest tratament. Sanatate si numai bine.

constantin3134394

acum 15 ani

buna!si eu am avut aceeiasi problema sotul meu a urmat tratament cu doxiciclina,fasygin 4 tablete doza unica si lomexin unguent, timp de 10 zile.mie mi sa prescris altceva deoarece la femei se face antibiograma si in urma acesteia se prescriu medicamentele. Daca si el are acelasi lucru degeaba faci doar tu tratament pentru ca risti sa iti fie transmis din nou.

senida

acum 11 ani

Buna! gardnerella si hemophilius sunt aceasi boala

Gabriela Boler

acum 11 ani

Da si eu am facut un control ginecologic si da mi sa spus ca ie necesar sa ia si partenerul de si nu ti folosit permanent prezervativul.

Lia

acum 11 ani

Buna! Si eu am fost depistata cu Haemophilus vaginalis si urmeaza sa ne tratam amandoi,ideea e ca am facut sex oral...ce-i de facut in cazul asta?bacteria ajunge in cavitatea bucala si ce se intampla mai departe? Multumesc

MARICICA

acum 9 ani

Am fost depistata cu gardnerella,si mi-e f frica pt ca medicul mi-a dat sa fac analiza CA125,astept rezultatul.Eu am un singur partener,numai ca sotul meu cam a umblat din floare-n floare,e vreo problema,poate fi el purtator?multumesc