GANGLIONI INGHINALI-si UMFLATURA PE PULPA PICIORULUI

Boli cu transmitere sexuala

Postata de DENISMATEI cu 14 ani in urma.

Buna ziua.
Am mai spus problema mea pe acest forum (ganglioni inghinali), insa acum mi-a mai aparut si o umflatura pe pulpa piciorului -interior (stang, la fel ca si ganglionii), care ma doare.
Vreau sa stiu daca a mai avut cinva aceasta problema? Ce investigatii facut.
Referitor la analizele date de ginecolog, am facut deocamdata doar citomegalovirus, si analizele de sange (care sunt bune-hemoleucograma, VSH).
Astept rezultatul de la PAP si secretie.
Mi s-a recomandat si clamydia, insa deocamdata nu am facut-o.
Eu am mers la medic familie, ginecologie (de 2 ori-la 2 medici diferiti-fara vreun rezultat).
Unde credeti ca ar trebui sa merg?
Multumesc.

Raspunsuri (53)

Sheila

acum 14 ani

Cred ca un dermato-venerolog te poate ajuta, ginecologul a pus un diagnostic?

DENISMATEI

acum 14 ani

Ginecologul a pus diagnosticul : adenopatie inghinala; Primul ginecolog mi-a dat sa iau augmentin iar al doilea Azytrox si Flamexin. Nici un rezultat. Ganglionii inghinali ii am de 2 luni; Umflatura (ganglionul) de pe pulpa piciorului o am de ieri.
Dermato venerolog e diferit de dermato simplu?
Multumesc
Mirela

Sheila

acum 14 ani

da, dermato-venerologul e specializat atat pe dermatologie cat si pe boli venerice

DENISMATEI

acum 14 ani

Al doilea ginecolog mi-a recomandat sa fac citomegalovirus la care mi-a venit raspunsul acum: IGG 191,8 (pozitiv) iar IGM 0.4 (negativ). Ce parere aveti?
Multumesc
Mirela

elena

acum 14 ani

Cauta pe Google. Cred ca inseamna ca ai anticorpi, adica ai avut/sau mai ai infectia pt care ai facut analizele. p.s: Ai cumva animale de casa, caini sau pisici?? Daca ai sa-i spui dr, poate ai toxoplasmoza. Sanatate!!!!

DENISMATEI

acum 14 ani

Nu, nu am animale. Nici nu-mi plac. Nu am luat vreodata un animal in brate sau in casa.

MARIA

acum 14 ani

Am avut si eu probleme cu ganglioni inghinali dar apar la diferite infeci

DENISMATEI

acum 14 ani

Si cum ai scapat? Ce tratament sau cum ai descoperit cauza / infectia?

florina

acum 13 ani

Este bine sa te operezi de ganglioni inghinali cand esti bolnav de leucemie ? Va rog sa-mi dati un raspuns daca stiti astfel de cazuri .

DENISMATEI

acum 13 ani

de ce sa operezi acesti ganglioni? sa ii scoti? eu stiu ca ei se scot eventual ptr biopsie, cand nu stii un diagnostic - altfel nu are rost - da inapoi prin tratament.
Eu in urma biopsiei unui ganglion inghinal am aflat ca am limfom non hodgkin si in urma curelor de citostatice au dat deja inapoi. Nu stiu daca te-am ajutat cu raspunsul dar nu stiu daca am inteles bine intrebarea. Daca crezi ca te mai ajut cu ceva (din experienta mea), posteaza comentariu.
Mirela.

chrisa

acum un an

Mirela putem vorbi despre limfom?

chrisa

acum un an

adresa_web_filtrata
Nu stiu de ce nu ma lasa sa scriu adresa.
aali_chris@ adresa_web_filtrata

DENISMATEI

acum un an

Bună. Ce informații ai nevoie? Nu înțeleg adresa de e-mail. Eu sunt bine. Am făcut chimio în 2010 si de atunci totul este ok.

chrisa

acum un an

Adresa mea de e mail este aali_chris arond adresa_web_filtrata 🤭
Am scris ca sa intelegi ca iar il cripteaza nea administratorul

chrisa

acum un an

Ma intereseaza totul.
Am fost diagnosticata cu limfom non Hodgkin cu celule mici .
Vreau sa stiu cum decurg lucrurile,ce ai mancat,ce ai facut cu tratamentul,unde ai facut chimio...etc
Sunt destul de speriata.
Am reusit sa ti scriu adresa de e mail mai jos cu caractere romanesti.Sper sa intelegi.Astept un mesaj acolo.

Alexia

acum un an

DENISMATEI,atunci la început hemoleucograma a fost normala?Eu am de câțiva ani numărul de limfocite crescut,acum o săptămână am făcut analize și au ieșit 6130,din totalul de 11700 de leucocite,anemie și alte cele nu este.Ganglioni măriți nu cred ca am,nu simt nimic nicăieri.

DENISMATEI

acum un an

Buna. Analizele mele au fost mai tot timpul bune (doar limfocitele un pic scazute). Chiar si medicul hematolog mi-a confimat ca limfomul nu prea modifica analizele. Adica ai boala dar analizele nu iti indica. Daca nu imi ieseau ganglionii din analize nu imi puteam da seama ca am ceva. Plus ca nu aveam nici o alta durere, febra...etc. Nu aveam nimic. "Norocul"meu ca sa zic asa a fost ca au aparut ganglionii si asa am aflat ca am boala si am putut face tratamentul la timp.

Andreea

acum 11 luni

Am o problema asemănătoare. Putem vorbi mai multe, te rog? Email: andreea.visann@ adresa_web_filtrata

Criss

acum 11 luni

Dar nimic modificat la LDH sau ecografie stiu ca se folosea ca marker tumoral pentru limfom?
Multumesc! Doamne ajuta!

chrisa

acum 11 luni

Ldh este intr adevar modificat.De asemenea limfocitele,leucocitele,acidul uric.

Pag 1 din 3