este hpv?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de valentina129117032 cu 12 ani in urma.

buna ziua! de 2 luni de cand am fost la dentist,dentistul mi-a spus ca am in cerul gurii iesit un papilom,are aspectul unui corn in miniatura acum,este moale ca o piele crescuta si alb in varf si mai rosiatic spre radaciana ,a crescut aproximativ 3-4 mm in aceste doua luni,dl doctor a zis sa nu imi fac griji decat daca ma va deranja sau se va modifica,tot ce am citit pe internet duce la virusul hpv,imi este frica sa fac un control,tocmai pentru faptul ca tatal meu a murit de curand de cancer si stiu prin cate a trecut el,sfatuiti-ma si pe mine unde ar trebui sa ma duc? la dermatologie,ginecologie sau chirurgie maxilo-faciala?

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Veti merge la chirurgie Oro Maxilo Faciala. Sunt singurii ce pot asigura anestezia necesara interventiei care este simpla in esenta. Localizarea este dificila pentru alte specialitati. Descrierea leziunii nu este specifica pentru HPV oncogene.
075dermato

valentina129117032

acum 12 ani

multumesc foarte mult pentru ca mi-ati raspuns intr-un timp asa de scurt,pot spune ca mi-ati luat o mare parte din grijile pe care le aveam pe suflet ,dar totusi imi fac si programare la un doctor in domeniu ,va multumesc inca o data si o zi buna in continuare.