Este Eficef eficient impotriva gonoreei? Daca da, in ce doza si cat timp trebuie urmat tratamentul?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de BAdrian cu 6 ani in urma.

Va salut! Am 23 de ani si acum 2 ani am contactat gonoree ac***a un contact sexual neprotejat. Nu mai tin minte sincer ce tratament mi-a dat medicul dar l-am urmat cu strictete si mi-a trecut. Sau asa credeam eu. De vreo saptamana, a inceput sa ma usture ( foarte putin ) la urinare, testiculele sunt mult mai sensibile si am si scurgeri alb-galbuie fara miros! Deci nu mi-a trecut complet ci doar a adormit bts-ul!
Mi-a spus un prieten ca el a luat EFICEF cand a patit-o si ca este cel mai bun datorita cefiximei.
Intrebarea mea este: "Cat timp ar trebui sa urmez un tratament cu EFICEF? ( in zile ) si daca acesta este intr-adevar bun impotriva infectiei cu gonoree.
Multumesc anticipat de informatii!

PS: Specific ca de atunci m-am protejat de fiecare data.

Raspunsuri (4)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 6 ani

Prezentati-va la medic.
Acesta va recomanda examen direct pe lama din secretie si eventual antibiograma (este mai dificil dar se face). Atentie tratamentele unei eventuale infectii cu gonococ facute "dupa ureche" sau dupa"avizatul" sfat al unui prieten nu fac decit sa creasca rezistenta bacteriei la antibiotice.
In anii 1940 infectia cu gonococ se trata cu Penicilina iar acum sunt cazuri de poliantibiorezistenta !!!!
Este de asemeni posibil sa fi fost "daruit" de aceasta data cu o infectie multipla !
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE

BAdrian

acum 6 ani

Nu mi-as dori sa-i fac medicului o vizita sincer sa va zic. Imi este rusine cu aste lucru chiar daca a fost o greseala veche. Puteti sa imi spuneti dvs ce set de deste ar trebui sa fac si cam cat m-ar putea costa in mare? Am un medcenter aproape de mine.

Anonim22

acum un an

Hei si eu ma lupt de 4 ani cu acesta infectie si nu am reusit sa ma vindec... dupa nenumarate tratamente.. ai reusit sa scapi de infectie? Si daca da cum? Astept raspuns de la tine!

Utilizator11706675019

acum 2 luni

nu luatu eficef, cefimia xifia, direct cefort cu azitromicina 7 zile, 7 injectii de cefort.Ci cefixima riscati sa il faceti rezistent la cefort, lucru care s a intamplat in cazul meu si acum trag sa mor, sincer