enterococcus spp

Boli cu transmitere sexuala

Postata de japitza cu 12 ani in urma.

Buna ziua !!! Am fost depistat cu enterococcus spp.In antibiograma aparea ca fiind sensibila la destul de multe antibiotice.Prima oara am luat ciprofloxacin (7 zile,2 ori pe zi),iar a doua oara zynnat (7 zile,2 ori pe zi ) si tot nu reusesc sa scap de aceasta bacterie.Mentionez ca tratamentul a fost dat de doctorita mea si nu l am luat de capul meu.Printre medicamentele la care mai prezinta sensibilitate se gasesc penicilina si gentamicina.Daca se poate as dori un sfat,o sugestie,pt ca sunt un pic resemnat deja.
VA MULTUMESC !!!!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ce tip de proba s-a recoltat pentru efectuarea culturii? (din urina, etc). Ati repetat probele pentru cultura , ac***a in vedere intrebarea dvs?

japitza

acum 12 ani

am luat din secretie,nu din urina...

Utilizator11549877501

acum 5 ani

Te-ai mai vindecat de boala asta?