E posibil sa nu prezinti simptome?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de SergiuSv cu 12 ani in urma.

Exista posibilitatea sa nu prezinti niciodata simptome dupa ce ai contactat o posibila boala cu transmitere sexuala? Sau sa prezinti dupa foarte mult timp, perioada de incubatie sa fie mai lunga ca sa zic asa? Ce boli cu transmitere sexuala nu prezinta simptome? Si cum le poti depista, doar prin analiza sangvina? HIV-ul stiu ca nu prezinta simptome in prima faza, si asta poate fi ani de zile sau zeci de ani, prezinda doar cand poti sa zici ca ai SIDA, de-abia atunci se declanseaza.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in cazul in care considerati ca v-ati expus riscului de a contacta acest tip de boli, singura modalitate pentru a fi sigur ca nu sunteti infectat cu astfel de patogeni, este sa mergeti la un serviciu de boli infectioase unde vi se pot face analizele necesare. sunt destul de multe boli cu transmitere sexuala, si ar fi greu sa le expunem pe toate intr-un singur raspuns, cu perioadele de incubatie pentru fiecare, simptome, posibilitati de tratament, etc.
si da, puteti sa fiti infectat si sa nu manifestati nici un simptom, aceasta stare se numeste: purtator asimptomatic, si exista posibilitatea ca in anumite conditii sa deveniti simptomatic.
daca doriti sa cititi mai multe despre aceste boli, va recomand acest articol pentru inceput:
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/boli-cu-transmitere-sexuala-sifilisul-gonoreea-chlamydia-scabia-sida_1101

cat despre SIDA, dupa cum ati scris si dumneavoastra, HIV nu reprezinta boala propriu-zisa, ci la inceput exista infectie cu HIV (human imunodeficiency virus), care ulterior dupa o anumita perioada de timp trece in boala numita SIDA (sindromul imunodeficientei dobandite).
in legatura cu aceasta infectie puteti citi si urmatorul articol:
//sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654

va urez o zi buna

SergiuSv

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns.