Dilema

Boli cu transmitere sexuala

Postata de elyelly cu 11 ani in urma.

am o problema in urma cu 5 zile am luat ceroxim si dupa un contact sexual cu partenerul meu au inceput sa ii apara bubite in zona genitala(candidoza cred) este posibil ca de la antibioticele ce le-am luat eu partenerul meu sa fie alergic la acest medicament si sa se imbolnaveasca adica sa ii transmit pe cale sexuala unul din compusii medicamentului? sau doar sa am eu o reactie alergica la medicament(si eu am simtit ceva mancarimi dar usoare si ceva usturimi de cand iau acest medicament).

Va rog sa imi raspundeti caci sunt intro mare dilema

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de o infectie declansata de candida ( post tratament antibiotic) pe care ati transmis-o si partenerului.
Este indicat sa consultati medicul ginecolog pentru examenul secretiei vaginale in vederea unui diagnostic exact. De asemenea, partenerul poate consulta medicul dermato-venerolog.