diagnostic siflis

Boli cu transmitere sexuala

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

In urma unor analize efectuate acum 3 luni de zile, am fost diagnosticata cu siflis. Am urmat un tratament de moldamil de 2400000 in fiecare fesa de 2 ori in 14 zile, dar am trimis si un rand de analize, precum si tratamentul pe care l-am urmat la institutul de medicina din Viena. Mi-au trimis raspunsul ca trebuia sa fac 3 doze a cate 2400000 (moldamin) in loc de 2. As vrea sa stiu care tratament trebuie urmat si daca a fost recomandat tratamentul corect?

va multumesc si astept raspunsul

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Pentru a va raspunde corect ar trebui sa vad analizele si sa stiu cand a fost ultima oara cand le-ati efectuat si erau negative (anterior celor pozitive de acum 3 luni); putem afla astfel momentul infectant. Important de stiut ar fi si daca ati avut o leziune genitala sau daca banuiti dvs. momentul contactarii infectiei. Daca acest posibil moment al infectiei este in ultimii 2 ani atunci sunt necesare doar 24000000 UI/saptamana X 2 saptamani. Personal, pentru ca uneori e greu de precizat momentul infectant, administrez 3 doze de tratament. Raspunsul la tratament este indicat de scadere in dilutie a VDRL de 4 ori (el trebuie repetat la 3 luni de la inceputul tratamentului). Multa sanatate!