Dc imi crapa pielea care acopera capul penisului dupa ce fac sex?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Marian cu 6 luni in urma.

După ce fac sex îmi crapă pielea care acoperă capul peninsulei. Momente în care ustura sau momente de mâncărime. Cu ce pot trata și ce poate fi? Mulțumesc frumos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa consulti un medic pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat. Usturimea si mancarimea in zona genitala pot fi cauzate de mai multi factori, inclusiv infectii, iritatii sau alergii.

Este posibil sa ai o infectie, cum ar fi o infectie fungica (candidoza), o infectie bacteriana sau chiar o infectie cu transmitere sexuala. De asemenea, este important sa discuti cu partenera despre simptomele tale si sa te asiguri ca amandoi sunteti tratati corespunzator.

Pe langa tratamentul medicamentos recomandat de medic, exista cateva masuri pe care le poti lua pentru a reduce disconfortul si pentru a preveni recidivele:

1. Mentine o igiena genitala buna, spalandu-te cu apa calduta si un sapun delicat, evitand produsele chimice agresive.
2. Evita iritantele, cum ar fi sapunurile parfumate, detergentii agresivi, lubrifiantii cu substante chimice sau prezervativele cu spermicide.
3. Asigura-te ca zona genitala este bine hidratata, aplicand o crema hidratanta non-parfumata.
4. Foloseste lenjerie intima din bumbac, care permite zonei sa respire si reduce acumularea de umiditate.
5. Evita contactul sexual pana cand simptomele dispar complet.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/pruritul-mancarimea-genital_1340