Cum stiu că m-am vindecat de sifilis ?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Utilizator11607527676 cu 3 ani in urma.

Salutare! Sper din suflet ca ma veti ajuta sa pot ramane calm si nepanicat caci de cand aflasem ca sunt diagnostificat cu sifilis viata mea s-a schimbat grav. Traiesc in panica etc... In luna iulie, mi-au aparut pentru prima data pe corp (zona bazinului) bubite rozalii ,pe brate ca cele de pe bazin, pe talpi cateva mai evidentiate si pe palme doar cateva la fel ca cele de pe talpi. Cand o colega de la munca mi-a vazut bubitele de pe corp, mi-a spus ,,Si tu esti alergic la alchool sanitarizant?" iar eu i-am spus ,,Asa arata alergia?" mi-a spus ca da. M-am calmat, nu mi-a trecut deloc prin cap ca atunci mie mi-a aparut de fapt sifilisul primar. Bubele au disparut la cateva saptamani...iar pe la sfarsitul lunii septembrie mi-au aparut ulceratii micute, rotunde, pe penis. M-am uitat pe talpi si acolo inceouse sa apara acele bube evidentiate ca cele care mi-au aparut prima oara. Pe bazin nu mi-au mai aparut, in schimb, mi-a aparut una singura, pe palma stanga, la fel ca cele de pe talpi. Am tot stat si m-am gandit ce o fi...cand, dintr-o data scriu pe GOOGLE bubite pe penis. Cand am vazut ca bubitele din poze care aratau ca cele pe care le aveam eu...capul meu, a început sa ameteasca dintr-o data din cauza faptului ca m-am speriat. Eu, trecand prin asa ceva pentru prima data in viata mea, m-am panict groaznic. Am început sa citesc pe internet,m-ai rau am facut.
Am fost pe 6 oct la analize, si da, era sifilis. Cand am inceput sa urmez tratamentul cu o doza de penicilina injectata, m-am linistit...medicul urolog mi-a spus, AI TOATE SANSELE SA NU MORI!:))A invercat sa ma faca sa zambesc etc...
Ei bine, pe moment a reusit, insa cand am iesit de acolo, totul a revenit. Panica, stresul etc...au reaparut.
Urmatoarele analzie le-am facut pe data de 8 noiembrie, si in ziua respectiva la cateva ore distanta mi-au si venit rezultatele. Credeti-ma am plams cand am vazut ca analizele mi-au iesit negative. Am facut TPHA in vdrl si TPHA in RPR. Am plans, chiar am crezut ca nu ma voi vindeca cu o singura doza de penicilina...
A doua zi, m-am programat la medicul DERMATOVENEROLOG, pentru ca inca nu-mi dispăruse ulceratiile, si tot era in mintea mea gândul ca nu m-am vindecat, desi analizele aratau ca sunt vindecat. Dânsul, mi-a dat si el un tratament cu o pastila de doza unica pentru anticorpi ramasi, pe care am luato o singura data si doxiciclina ,cate doua pastile pe zi timp de 10 zile. Pe data de 6 ianuarie va trebui sa repet analizele. Eu inca nu cred ca m-am vindecat. De ce? Am citit ca din cauza acestei boli, intervine si caderea parului, eu sunt ingrijorat pentru ca, parul meu nu mai este cum era odata...
Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, pentru ce v-am scris si daca parul imi cade din cauza bolii? Eu totusi sper ca parul nu cade din cauza bolii desi analizele imi arata ca bacteria TPHA nu mai exista, adica ca sunt vindecat.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-cauze-simptome-si-tratament_17257

Radu

acum un an

Cred că ești vindecat de mult dar te omori singur cu autosugestia.