Cum pot sa vindec cele doua bacterii?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Mihaela cu 8 luni in urma.

Buna ziua,in urma cu 3 sapt am descoperit clostridium diff sunt in perioada de trat de preventie post clostridium in schimb am descoperit si klebsbiela la control ginecologic.nu stiu cum sa le tratez astfel incat sa nu fac recadere clostridium.am facut 3 doze de cfort dar scaunu s-a modificat iar si de frica am intrerupt injectiile.sunt f speriata nu stiu cum sa le gestionez medical astfel incat sa ke pit dovedi.va multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Este important sa consulti un medic specialist pentru a primi un tratament adecvat si personalizat. Aceasta este cel mai bun mod de a vindeca infectiile bacteriene.

Medicul va evalua cazul tau individual si iti va prescrie medicamentele potrivite pentru a trata aceste infectii. Tratamentul poate include administrarea de antibiotice specifice pentru fiecare bacterie in parte. Este important sa urmezi intocmai indicatiile medicului si sa nu intrerupi tratamentul fara acordul acestuia.

De asemenea, poti lua in considerare si unele masuri preventive pentru a evita recidivele de Clostridium difficile si pentru a gestiona infectia cu Klebsiella. Aceste masuri includ:

1. Spalarea regulata a mainilor cu apa si sapun.
2. Evitarea folosirii excesive a antibioticelor, deoarece acestea pot favoriza dezvoltarea de bacterii rezistente la tratament.
3. Mentinerea unei igiene bune in zona genitala.
4. Consumul unei alimentatii sanatoase si echilibrate, bogate in vitamine si minerale.
5. Evitarea alimentelor neprelucrate si a bauturilor carbogazoase.

Totusi, cel mai important aspect in gestionarea acestor infectii este sa consulti un medic, care iti va putea oferi sfaturi si tratamentul adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-recidiveaza-infectiile-urinarei_16474