cum am luat gonoreea?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de mitrut9 cu 12 ani in urma.

buna ziua.in urma cu 3 saptamani am fost diagnosticat cu gonoree..mi s-a prescris epicef,doxicilina si flucovim.la sf tratamentului mai aveam o senzatie de usturime dimineata la prima urinare.(e normal?)asa ca mi s-a prescris si ciprolen .problema e urmatoarea;am avut o relatie de la inceputul anului pana in octombrie,apoi am inceput o noua relatie de la jumatea lui decembrie iar primele semne de gonoree au aparut pe la craciun.tipa a plecat din tara dar mi-a trimis poze cu rezultatul analizelor din care reiese ca e ok...SI ATUNCI NU iNTELEG DE UNDE AM LUAT GONOREEA?precizez ca am facut si sex anal...e posibil sa o fi luat asa?
ea ar trebuii sa faca altfel de analize?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns....multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Bineînţeles că această boală v-a fost transmisă în urma unui contact sexual cu o persoană infectată (transmiterea putându-se realiza atât prin contact sexual vaginal cât şi anal sau oral)
Ţinând cont de faptul că atât unele femei şi bărbaţi sunt asimptomatici până în momentul când apar complicaţii severe şi că semnele şi simptomele acestei boli apar de obicei, după o perioada variind de la câteva zile până la 3 săptămâni, gonoreea putea fi transmisă atât de fata cu care aţi avut relaţia pe parcursul anului trecut (cele mai mari şanse) dar şi de alte persoane de sex feminin din trecutul d-vs.