contaminare hiv

Boli cu transmitere sexuala

Postata de patrich cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Sunt un operator sanitar intr-un institut pt bolnavi terminali hiv. Executind igiena personala ,am intrat in contact cu apa in care s-a executat igiena .precizez ca nu erau urme vizibile de singe.in locul unde apa a intrat in contact cu pielea mea, eu aveam o leziune deschisa ( la nivelul orificiului nazal).E posibila o contaminare ?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

HIV se poate transmite prin: sange, secretii vaginale, lichid seminal, secretie lactata. Urina, fecalele, transpiratia, lacrimile, saliva nu trasmit infectia.
Astfel, in cazul dumneavoastra, riscul de infectare este redus.