Contactare boli

Boli cu transmitere sexuala

Postata de florin.22 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , am o intrebare si va rog sa-mi raspunde-ti cat mai sincer posibil , si daca se poate raspunsul sa fie dat de un doctor; acum 5 luni am avut contact sexual oral neprotejat cu o p***atuata, atunci nu stiam ca se pot lua boli pe aceasta cale , dar am aflat ca se poate si imi fac tot felul de griji , stiu ca cel mai bine e sa ma duc sa fac analize dar momentan nu am bani . am vorbit cu diferie persoane care mi-au spus ca bolile se pot lua foarte usor chiar si prin sarut ( hiv, hepatita.. etc) .Cat de mare e riscul sa fi luat o boala , si care ar fi aceea? Persoana care mi-a facut sex oral nu stiu daca avea vreo boala , dar fiind p***atuata...

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

In primul rind ar trebui sa evitati contactele sexuale intimplatoare de orice fel, mai ales cu persoane necunoscute si dubioase. Da, se pot transmite boli ( hiv, hepatita B,C , sifilis, gonoree, condilomatoza etc) la contactul cu orice secretie corporala cu care se vine in contact in cadrul actului sexual; in ce procent nimeni nu poate determina cu certitudine, mai ales ca nu stiti daca cealalta persoana suferea de ceva transmisibil sau nu. Un diagnostic mai cert ve-ti obtine daca consultati un medic specialist si ve-ti efectua mai multe analize de laborator.

florin.22

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns