consumul excesiv de tutun la barbat afecteaza calitatea spermei?

Boli cu transmitere sexuala Infectii

Postata de adriana434 cu 16 ani in urma.

Buna ziua! Am 29 de ani si doresc sa am un copil cu actualul meu sot care fumeaza foarte mult(1, 1/2 pachete/zi). As dori sa stiu daca are vreun efect negativ asupra calitatii spermei si ulterior asupra dezvoltarii sarcinii.

Raspunsuri (5)

adriana434

acum 16 ani

Buna ziua! Am 29 de ani si doresc sa am un copil cu actualul meu sot care fumeaza foarte mult(1, 1/2 pachete/zi). As dori sa stiu daca are vreun efect negativ asupra calitatii spermei si ulterior asupra dezvoltarii sarcinii.

Florian Alex

acum 16 ani

Da, eu am citit in studii medicale despre fatpul ca intr-adevar fumatul afecteaza calitatea spermei.

savannah41

acum 14 ani

al meu barbat fumeaza de la 15 ani si 2pachete pe zi, iar noi avem 2 copii superbi pe care i-am facut cand el avea 47 si eu 32 si anul urmator cel de-al 2-lea.deci tu tragi concluzia....a si era si dupa un infarct, la nici un an.deci treceti la fapte si nu sta in fum cand vei fii insarcinata, atunci ii poate mai mult dauna la bebe.va doresc un bebe sanatos si norocos.

oana

acum 12 ani

fumatul excesiv dauneaza grag barbatilor in planul familial si in relatiile de sex intre persoana caci multi barbati din cauza fumatului scade cantitatea si si afecteaza sperma care este evacuata in timpul unei relatii.Fumatul este daunator si pentru femeile insarcinate caci din consumul excesiv de tutun copilu se poate naste cu malformatii.

dragumariana

acum 6 ani

Sigur ca tutunul poate afecta calitatea spermei. Asta duce in timp la imposibilitatea procreerii. Poti incerca cure cu produse natriste. ### stiam ca e bun pt asa ceva. mai e ### , dar asta creste doar cantitatea de sperma ejaculata fara sa infuenteze calitatea ei.