condilomatoza

Boli cu transmitere sexuala

Postata de bya byanca cu 12 ani in urma.

ce inseamna condilomatoza vulvo-vaginala?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Condilomatoza genitală reprezintă o infectie cu transmitere sexuala şi mai poartă denumirea de vegetaţie veneriană sau negi genitali. Această infecţie este produsă de un virus numit Human Papillloma Virus (HPV). Infectia cu acest Human Papilloma Virus se manifestă prin apariţia unor leziuni cărnoase numite veruci sau condiloame, in zonele genitale - la femei la nivelul vulvei, perineului, anusului, de culoare gri, roşu de consistenţă moale. Simptomatologia este reprezentată prin prurit, arsuri sau scurgeri vaginale sau uretrale anormale
Referitor la tratamentul acestei afecţiuni nu există nici un fel de tratament medical care să ducă la vindecare (20 - 30% dintre infecţii revenind spontan în decursul primelor 6 luni dupa infecţie). Se poate însă acţiona asupra acestor negi, pentru distrugerea lor.

alexandra

acum 11 ani

ce tratament trebuie luat in afara de polyginax ovule si solutie condyline?astept rasp