condilomatoza dupa sex oral

Boli cu transmitere sexuala

Postata de florilarisa cu 13 ani in urma.

Buna, in urma unui raport sexual m-am ales cu negi genitali, adica condilomatoza, tot atunci am facut si sex oral, e posibil sa imi apara ceva si in gura????? sau in alte zone ale corpului???

Raspunsuri (3)

ina

acum 13 ani

Zonele afectate de acest virus sunt sunt zona pubiana, vulva, vaginul, penisul si zona anala. Uneori pot apare leziuni si in zona orala in urma unui contact sexual oral.
Ai grija pt ca la femei aceasta infectie este considerata principala cauza a cancerului de col uterin.
Urmeaza tratamentul cu strictete

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Virusul care este la originea suferintei descrise face parte din larga familie a HPV ( human papiloma virus ).
O persoana poate fi purtatoare sau nu de HPV.
Purtatorii pot face boala, sau pot fi purtatori sanatosi.
Virusul poate da leziuni cutanate mai ales daca a gasit o poarta de intrare.
Epilatul inghinal cu lama ofera cea mai facila poarta de intrare pentru HPV, de aceea cele mai frecvente manifestari sunt pubiene si genitale.
Exista deci riscul de a aparea leziuni de HPV perioral mai frecvent la barbatii care practica sexul oral dupa ce s-au ras sau care se rad imediat dupa aceea.
Aparitia leziunilor de HPV este favorizata de o scaderea a imunitatii (stress, oboseala, sanatate precara).
075dermato

alina

acum 11 ani

daca se poate dezvolta aceasta boala si la nivel oral, cum se poate trata, poate reaparea din nou la nivel oral odata tratata?