condiloamele pot sa reapara?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ralucasy cu 11 ani in urma.

in urma cu 4 ani mi-au aparut negi genitali in exterior. am facut tipizarea HPV si a iesit negativ testul. am facut apoi vaccinul CERVARIX. acum am observat ca au reaparut condiloamele. am 24 de ani si sunt ingrijorata pentru ca mama mea a fost diagnosticata cu HPV tulpina 39. imi este teama sa nu fie ereditar. Intrebarea mea este de ce imi reapar negii daca nu am virusul?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Virusul HPV are peste 100 de tulpini. Negativa a iesit determinarea pentru tulpinile cu risc cancerigen. Condiloamele sunt o tulpina necancerigena si pot reapare daca nu au fost tratate corect sau s-a produs o reinfectie . Acest virus nu este ereditar si nici nu se transmite prin sange.

Nebunaa tha

acum 10 ani

Am si eu o problema asemanatoare doar k mie mi.au aparut pt prima oara si nush cum sa ma tratez.am doar 16 ani deci e km najpa k nu trb sa afle parintii