condiloame genitale

Boli cu transmitere sexuala

Postata de danapaula cu 11 ani in urma.

inca nu pot sa ajung la medic , ce imi recomandati pana voi ajunge la medic?

Raspunsuri (2)

danapaula

acum 11 ani

aceste condiloame se pot dezvolta si mai mult , adica poate fi foarte grav ? :(

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Trebuie sa ajungeti la medicul dermatolog/ginecolog; condiloamele genitale sunt date de HPV , iar la femei pot aparea lez. externe ,dar si situate pe colul uterin( anumite tulpini sunt implicate in producerea unor leziuni incipiente ptr. neoplasmul de col). Virusul odata contactat nu dispare din corp, si leziunile se pot inmulti si creste.Tratamentul consta in aplicarea unor substante iritante local, dar numai cu recomandarea medicului in functie de tip si localizare sau pot fi cauterizate de medic.