Condiloame acuminate bucale?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Utilizator11534494207 cu 5 ani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticata cu Condiloame acuminate acum 4 luni, m am tratat cu Condyline, dar ele tot apăreau la o scurtă perioadă de timp după ce dispăreau . Nu am avut contact sexual cc 6 luni de zile de la diagnosticare dar de curând nu îmi mai apăruseră nici unul și prietenul meu a insistat să facem neprotejat . Îngrijorarea mea este legată de faptul că el mi a făcut sex oral pentru că nu a vrut să înțeleagă că virusul este încă în corp chiar dacă momentan nu se manifestă .. iar eu i am făcut lui pentru că am crezut că nu a luat și el pentru că ne am protejat dar după ce s a terminat actul în sine am văzut că avea și el . Acum , se poate lua atât de ușor și bucal , pentru că la o zi după actul sexul , limba mă ustură foarte rău . Ce să fac?

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 5 ani

Persoanele purtatoare de HPV pot transmite toata viata virusul.
Contactul sexual oral prezinta risc inalt de microtraumatisme singerinde ce faciliteaza transmiterea HPV.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE

Utilizator11534494207

acum 5 ani

Mulțumesc frumos pentru răspuns .. dar vreau să știu dacă pot scăpa vreodată de aceste condiloame , dacă organismul poate elimina acest virus