Chlamidya pozitiv

Boli cu transmitere sexuala

Postata de raminina cu 12 ani in urma.

Buna.Mi.am facut analizele acuma 2 luni si mi.a iesit Chlamidiya negativ,dar mi.a iesit trico pozitiv si filamente de candida.Dupa tratamentul de aprox o luna mi.am facut iar analizele si mi.a iesit Chlamidia pozitiv.De unde as fi putu sa ma infectez?Nu am avut relatii sexuale decat cu sotul meu.Sa fi avut el relatii cu cineva si in asa scurt timp sa imi apara si mie?(e vorba de max.2 luni intr.e cele 2 analize)Va rog din suflet sa imi raspundeti pe intelesul meu.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Bacteria numită Chlamydia trachomatis se transmite prin contact sexual cu un partener infectat. Pentru a afla detalii despre perioada de incubaţie, simptome, tratament specific, recomand citirea articolului ˝Infectia cu Chlamydia trachomatis˝ de pe site-ul ˝sfatulmedicului.ro˝

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar chlamidioza este o boala cu transmitere sexuala, si mai multe detalii despre aceasta puteti gasi pe acest site in acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectia-cu-chlamydia-trachomatis_1115#Generalitati
pentru aceasta boala va trebui sa va prezentati la un medic de boli infectioase unde vi se va prescrie un tratament antibiotic. este de recomandat sa nu intretineti relatii sexuale pe durata tratamentului si sa fie tratat de asemenea si partenerul dumneavoastra. ulterior, pentru a verifica eficienta tratamentului, la aproximativ o luna trebuiesc refacute analizele.

va urez o zi buna

raminina

acum 12 ani

va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra promp.

raminina

acum 12 ani

trebuie sa merg la un medic de boli infectioase sau la un ginecolog?ginecologul meu mi.a prescris mie si sotului meu azitromicina 1 pe zi timp de 6 zile,nizoral unguent 1 data pe zi timp de 10 zile si ptr mie ovule cervugid timp de 2 luni.imi puteti spune daca este bun tratamentul.va rog sa imi raspundeti.va multumesc.

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul stabilit de medicul d-vs ginecolog este foarte bun şi va trebui urmat în modul în care v-a fost prescris

raminina

acum 12 ani

Va multumesc ptr raspuns.Cervugidul e bine daca il iau timp de 2 luni,nu e cam mult?Imi puteti explica babeste (ca sa inteleg si eu )ce este FBP tip 3 ASCUNS ptr ca am citit pe net ca este grav si ca trebuie sa continui sa imi fac analizele pana ce o sa fie 2 sau 4.Va rog din suflet sa imi explicati.Va multumesc.