Cerc rosu violet in jurul glandului?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de BlueMan cu 12 ani in urma.

Buna ziua

In urma unui contact sexual (protejat) am observat pe gland mici bubite rosii si depuneri albicioase, branzoase ,insotite de o mancarime jenanta ca o arsura).Am fost la consultatie si mi s-a dat diagnosticul de Candida. Am urmat un tratament cu Nizoral( comprimate) si Ketoderm (unguent) de o saptamana care a dat rezultate imediat. Problema e ca dupa ceva timp au reaparut simptomele( dar de asta data numai bubitele rosii si depunerile albicioase, senzatia de arsura aparand doar dupa contactul sexual) insotite de prezenta unui cerc de culoare rosie-violeta in jurul glandului.Posibil ca diagnosticul dat sa fi fost gresit si acel cerc sa fie manifestarea unei alte boli cu transmitere sexuala?

Raspunsuri (1)

Dar

acum 12 ani

De candida se scapa foarte greu. Sunt persoane care se chinuie ani de zile, cu multe tratamente si nu reusesc sa se trateze. Ar trebui sa mergi din nou la dr la dermato-venerologie pt control si analize. Tratamentul trebuie tinut riguros de ambii parteneri. Daca unul nu prezinta simptome, nu inseamna ca nu este infectat si transmite celuilalt. In timpul tratamentului, sunt interzise rel sexuale. Dupa tratament se merge la control, se refac analizele. Femeile merg la ginecologie unde li se ia o lama cu secretie pt analize.