ce sa fac ?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ionutflorian cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu nevoie de un sfat chiar nu stiu ce sa mai fac . am fost prin februarie la doctor pt ca aveam in zona genitala mici pete albe , mi s-a spus ca am condiloame pe care le-am inmultit eu pentru ca m-am ras . am fost de 13 ori si m-a ars cu o solutie cutanata , si am luat si 2 saptamani isoprinosine 2 pe zi , apoi inca 2 saptamani tetraciclina , si tot felul de creme . vazand ca tot nu imi trece am fost la alt medic unde m-a ars cu bisturiul electric , si mi-a dat sa iau isoprinosine 15 zile pe luna , 3 luni cate 6 pastile pe zi . deja am terminat a 2 luna si in locul unde m-a ars cu bisturiul au aparut din nou si au aparut chiar si altele noi. acum am cautat pe net si am gasit solutia candyline m-am dat cu ea dispar dar reapar in 2 saptamani cel mult chiar nu stiu ce sa mai fac . Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. baiat 19 ani

Raspunsuri (1)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Condiloamele genitale sunt produse prin infectia cu virusul papiloma; o data infectat el ramine in singe si in conditii de imunitate mai scazuta, poate produce noi leziuni. Nu exista tratament curativ; numai de stimulare imunitara homeopata sau cu isoprinosine. Ambele trat. au fost bune, dar daca tot apar leziuni trebuie sa continuati distrugerea lor, pina se tempereaza;nu va mai radeti local.