ce este haemophilus parainfluentae?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de cornelia53127416 cu 11 ani in urma.

am un amic care a facut analizele si i a aparut acest ...nici nu stiu ce e.... haemophilus parainfluentae. As vrea sa stiu cauzele aparitiei, daca se transmite sexual, care este perioada de incubatie, cand apar primele simptome.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acesta bacterie poate "locui" in cavitatea orala si faringele oamenilor fara sa produca infectie ( parte din flora normala orala).
Poate produce infectii atunci cand organismul este imunodeprimat, fiind asociata frecvent cu endocardita ( infecti la nivelul cordului), dar si cu infectii periodontale, otite, pneumonii, etc.

cornelia53127416

acum 11 ani

Amicul meu a facut sex oral neprotejat cu doamna.... si la 2 zile de la actul respectiv s- a treziu cu infectia. este posibil sa il fi luat de la ea sau era deja el compromis? Multa sanatate

Marius

acum 2 ani

Raspunsuri detaliate si vage cum se spun de obicei. Da, se poate face dupa sexul oral neprotejat pentru ca bacteriile acestea s-au mutat in asa fel incat pot exista si in uretra la barbati.

mihai25

acum 11 ani

Buna seara,
As vrea sa stiu cauzele aparitiei, daca se transmite sexual? Am facut de spermocultura si am avut acelasi rezultat...
(Pe mediile de cultura s-au dezvoltat colonii de Haemophilus parainfluenzae.)
Astept un raspuns, multumesc mult!